שיפור איכות חייהם של חולים ברעות

שיפור איכות חייהם של חולים ברעות

מרכז רפואי רעות מהווה בית עבור חולים רבים הסובלים מפגיעות קשות עקב תאונות דרכים, פיגועים, ומחלות קשות ונאלצים לשהות בבית החולים למשך תקופות ממושכות ואף כל חייהם.

רעות שמה לה למטרה להעניק לחולים אלה (בוגרים וילדים כאחד) לא רק טיפול רפואי מיטבי אלא גם לדאוג לשמירה על איכות חייהם ולספק מענה לצרכיהם הרגשיים והנפשיים. מתוך כך, הנהלת רעות והצוותים הרפואיים פיתחו מגוון של פרויקטים וסוגי תרפיות לשיפור איכות חייהם של החולים. פעילות זו תורמת לתחושת החשיבות והערך העצמי של החולים ומשפחותיהם ומעניקה להם תחושה שאיכות חייהם חשובה לנו באותה מידה שבה טיפול הרפואי איכותי הוא חשוב. זהו האתגר האמיתי שלנו ברעות.

במסגרת הפרויקטים לאיכות חיים והתוכניות לתעסוקה חברתית לזכרם של רוברט ולאה טרוי, מגוון פעילויות הכולל: תרפיה באמצעות מוסיקה, טיפול בעזרת בעלי חיים, גינה טיפולית, טיפול בדרמה ופסיכו-דרמה, מועדון משפחות, טיולים מחוץ לבית החולים, הופעות ועוד.

דוגמאות להשפעה שיש לפעילויות אלה על החולים:

חברים מזן אחר- טיפול בעזרת בעלי חיים: מתוך דברי מנחת התוכנית שיר גולדברג דבר -  "ההנאה מהמפגש עם בעלי החיים והמגע עימם ניכרים על פניהם של החולים, גם אם אינם מסוגלים להביע את עצמם במילים. הקשר עם בעלי החיים משמש עבורם ערוץ ייחודי לחוות ולהביע קשת של רגשות: חמימות, שמחה והתרגשות, ולעתים גם כעס ותסכול. הם מגלים עניין, ובהדרגה, ממפגש למפגש, הופכים מפסיביים לאקטיביים, ויוזמים בעצמם התנסויות חדשות."

ירוק על הגג - הגינה הטיפולית ברעות:  בגינה הטיפולית בקומת הגג של מרכז רפואי רעות, תחת שמש חורפית נעימה, שותלים נרקיסים. השותלים, מטופלים סיעודיים ממחלקות שונות במרכז, יושבים בכיסאות הגלגלים שלהם סביב השולחן הגדול, ומרוכזים במשימה. משימה אשר עבור חלקם הגדול, אינה פשוטה כלל ועיקר: למלא עציץ באדמה, ולטמון בתוכה בצל עגלגל של נרקיס. וס', שנפצעה קשה בתאונת דרכים לפני כשנתיים, חופרת באדמה הלחה, ממששת את הבצל באצבעותיה, ואומרת, כמעט בלחש: "גם אני כמו הנרקיס, צריכה לצמוח מחדש"...

צלילים משמים – תרפיה באמצעות מוסיקה - במשך כל ימות השבוע, מבוקר עד ערב, ושוב מערב עד בוקר,  שומעת ק' בעיקר צפצופים, צרצורים וצלצולי "ביפ-ביפ" לסוגיהם: שפתם של מוניטורים, מכונות הנשמה ושאר מכשירים המקיפים את מיטותיהם של המאושפזים במחלקת המונשמים במרכז רפואי 'רעות', שם היא שוהה כבר שנים. רק ביום חמישי, זוכה ק' לשמוע צלילים אחרים. ביום חמישי מגיע יורם, ומביא אליה מעט מוסיקה – והרבה הנאה. "קצב, מוסיקה וצלילים הם סוג של תקשורת אנושית, שפה שנוגעת בכולם", מסביר יורם עובד סוציאלי ומטפל מוסמך במוסיקה. "אין צורך ביכולת מילולית או בהבנה קוגניטיבית כדי לחוש וליהנות ממוסיקה. חוש השמיעה נותר תקין אצל אנשים רבים, גם לאחר שאיבדו את היכולת לנוע, לדבר או לחשוב. ואני בא אליהם, מלביש אוזניות על אוזניהם, ופשוט עוטף ושוטף אותם במוסיקה. עושה להם "אמבטיה" של צלילים..."

"יש כל כך הרבה מגבלות וכאב בחיי היום יום של האנשים האלה. והמוסיקה מביאה להם כמה רגעים של הקלה. חוויה נדירה של הנאה. בשביל זה אני כאן".

ניתן לתרום לפרויקט חשוב זה ולאפשר לנו להעניק יותר שעות של פעילויות כגון תרפיה במוסיקה לחולים מונשמים, הופעות שישמחו חולים שאינם מסוגלים לצאת את בית החולים, טיפול באמצעות דרמה לחולים בהשתתפות משפחותיהם וקריוקי לחולים שיקומיים, טיולים לחולים קשים ומונשמים מחוץ לכותלי בית החולים ועוד.

 

דוגמאות לעלויות פעילויות הפרויקט לשנה:

טיפול באמצעות מוסיקה: 50,000 ₪.

טיפול בעזרת בעלי חיים: 35,000 ₪.

הופעות עבור חולים שאינם יכולים לצאת מבית החולים: 6,000 ₪.

טיפול בדרמה: 30,000 ₪.

הגינה הטיפולית: 45,000 ₪.