מכון 'רעות' למחקר ופיתוח

מכון 'רעות' למחקר ופיתוח
מנהלת מכון 'רעות' למחקר ופיתוח
:
פרופ' רחלי דנקנר


מכון 'רעות' למחקר ופיתוח
טלפון073-279161  
 מייל - research_info@reuth.org.ilמכון 'רעות' למחקר ופיתוח פועל בבית החולים השיקומי רעות תל אביב מאז שנת 2012 ומקדם מגוון רחב של מחקרים קליניים ומחקרים אפידמיולוגיים בתחומי השיקום והמקצועות הפרא-רפואיים. המכון ובית החולים מעודדים את אנשי הצוות ליזום ולהשתתף במחקרים חדשניים ולפרסם את ממצאיהם בכתבי עת מקצועיים ומדעיים. בראש המכון עומדת פרופ' רחלי דנקנר, חוקרת בעלת ניסיון עשיר בתעשייה הפרמצבטית ובמחקרים אפידמיולוגיים בתחום המניעה והשיקום. פרופ' דנקנר היא חברת סגל בפקולטה לרפואה בבית הספר ע"ש סאקלר באוניברסיטת ת"א. צוות המכון מונה חוקרים בעלי תואר שלישי ותואר שני, ובנוסף, סטודנטים לתארי
MD, ותואר שני ושלישי באוניברסיטת ת"א ובמוסדות אקדמיים מובילים נוספים, המבצעים את עבודות התיזה שלהם בהנחיית רופאי וצוות ביה"ח.

רבים מהמחקרים מבוצעים בשיתוף עם חוקרים מהתעשייה הביו-רפואית ומהאקדמיה. מטרתה העיקרית של עבודת המחקר היא לפתח שיטות טיפול חדשניות ויעילות, הצפויות לשפר תהליכי שיקום ולסייע למשתקמים. בבית החולים פועלת ועדת הלסינקי מוסדית, בראשות פרופ' אבי עורי, המוסמכת על ידי משרד הבריאות, ומבוססת על הקווים המנחים של התקן הבינלאומי להתנהלות קלינית נכונה (ICH-GCP).

בנוסף להיותו מכון מחקר בבי"ח שיקומי מוביל, ייחודו הבולט של המכון הוא במתן יחס אישי וצמוד וכן ביעילות בביצוע תהליכי עבודה המאפשרים מעבר נוח ומהיר משלב הגדרת הרעיון לשלב הביצוע. כל מחקר מתבצע תוך שמירה על רמת איכות גבוהה ואמינות ללא פשרות, תוך ליווי של צוות המכון ושל טובי אנשי המקצועות השיקומיים בישראל.

בכל זמן נתון מתנהלים במכון עשרות מחקרים במגוון תחומים רפואיים ופרא-רפואיים. את המחקרים  יוזמים ומבצעים צוות החוקרים בנושאים הקשורים לעשייה היום-יומית של המרכז, סטודנטים לרפואה וסטודנטים לתארים מתקדמים במקצועות הפרא-רפואיים, חוקרים ממוסדות אקדמיים מהארץ ומחו"ל במסגרת שיתופי פעולה וכן חברות מסחריות, חברות תרופות וחברות ביוטכנולוגיה ומכשור רפואי.

 

תחומי המחקר

מגוון המחלקות הטיפוליות, המכונים ואנשי המקצוע המובילים בתחומם מספקים קרקע עשירה למחקר, כאשר צוות 'רעות מודע לחשיבות הניטור וההערכה המתמדת של תהליכי העבודה והטיפול, ומכאן נובעים מחקרים רבים המתבצעים במגוון התחומים:

 

·         פצעים קשיי ריפוי. טיפול בפצעי לחץ באזורים שונים בגוף, בפצעים נוירופתים, בכף רגל סוכרתית, בפצעים וסקולריים, פצעים לאחר ניתוח, כוויות ופצעי קטיעה.

·         פגיעות ראש נרכשות. נזק לראש המתרחש לפחות שבעה ימים לאחר הלידה ואינו קשור להפרעה מולדת. בבית החולים פועלות מחלקות שבהן מאושפזים מטופלים לאחר פגיעות ראש נרכשות מסיבות שונות ובגילאים שונים.

·         הפרעות קוגניטיביות וסנסו-מוטוריות. הפרעות מסוגים שונים שעלולות להופיע לאחר פגיעת ראש נרכשת.

·         כאב כרוני. מכון הכאב בבית החולים, המנוהל ע"י ד"ר אלון ראובני, מציע מגוון טיפולים בשיטות ובטכנולוגיות מתקדמות. תסמונת הכאב האזורי המורכב (CRPS ) היא תחום טיפול ייחודי במכון, אשר משמש בנושא זה מרכז ארצי לאבחון, לטיפול ולמחקר.

·         גריאטריה. שיקום גריאטרי מתייחס לטיפול במגוון רחב של מחלות בגיל הזקנה. הטיפול נועד לבני הגיל השלישי ומטרתו לאפשר למטופלים לחזור לתפקוד מרבי מבחינה פיזית, קוגניטיבית, חברתית ונפשית.

·         הפרעות קוגניטיביות תלויות גיל. טיפול בהפרעות קוגניטיביות קלות (Mild Cognitive Impairment או בכינויה הרפואי MCI), שהביטוי העיקרי שלהן הוא בעיות זיכרון.

·         מטופלים מרותקים למיטה. טיפול בתופעות הנגרמות מריתוק ממושך למיטה, ביניהן פקקת, פצעי לחץ, זיהומים, דלקות בדרכי השתן, דמינירליזציה של העצמות ואטרופיה של השרירים.

·         הנשמה ממושכת. אחת מההתמחויות הייחודיות של בית החולים השיקומי רעות תל אביב היא שיקום נשימתי שמטרתו לאפשר למטופלים לנשום באופן עצמאי ולגמול אותם מהתלות במנשם. רעות הנו המרכז הגדול בישראל למונשמים כרוניים ויעדי הגמילה מהנשמה הם נר לרגלי צוות המרכז.

·         מרפאה לשיקום מיני. בראש המרפאה עומד פרופ' רפי חרותי והיא מספקת טיפול בגברים ובנשים החווים קשיים בתפקוד המיני עקב מגוון רחב של הפרעות, פגיעות ונכויות. המרפאה מוכרת להתמחות מטעם האיגוד הישראלי לטיפול מיני (איט"ם).

·         הפרעות אכילה. טיפול רפואי, פסיכולוגי ותזונתי במסגרת המכון לטיפול בהפרעות אכילה המתמחה בטיפול ובשיקום נוער ומבוגרים הסובלים מאנורקסיה, בולימיה, הפרעת אכילה כפייתית והשמנת יתר. המכון אף מקיים קבוצות הורים וטיפול באמנות.

·         טכנולוגיות בשיקום. הטיפול הרב מקצועי בבית החולים משלב ציוד משוכלל וחדשני ביותר ברפואת השיקום כדוגמת טכנולוגיית צעדי בינה, וידאו-תרפיה וטיפולים מתקדמים בשיטות של ביופידבק ונוירופידבק.

·         הפרעות מטבוליות. טיפול ייחודי בארץ שמטרתו לא רק לטפל אלא אף לשקם מטופלים הסובלים מפגיעות אורתופדיות או נוירולוגיות על רקע של מחלות מטבוליות.

·         מחלות לב וכלי דם. טיפול רב-מקצועי הניתן לסובלים ממחלות לב וכלי דם הכולל טיפול רפואי, פיזיותרפי, פסיכולוגי ותזונתי.

·         רפואת ספורט. ברעות פועלים שלושה רופאי ספורט ומוקמת מרפאה לרפואת ספורט שתתמחה בספורט נכים.

 

 

בית חולים שיקומי רעות מסונף במלואו לפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר של אוניברסיטת תל אביב. הוא מוכר להתמחות בתחומי השיקום והגריאטריה והמנהל הרפואי, וכשדה קליני להתנסות סטודנטים בכל מקצועות הבריאות – סיעוד, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה שיקומית ודיאטה.

צוות המרכז הרפואי הוא בעל ניסיון מקצועי ומומחיות בתחומי רפואה מגוונים והמחקרים מתפרשים על פני כל תחומי הרפואה בכל המחלקות והמרפאות.

 

שיתופי פעולה

מכון המחקר מקיים שיתופי פעולה נרחבים ופוריים עם גופים אקדמיים ואחרים, ביניהם:

·         COMPACT (בינלאומי).

·          משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל

·         GIF (גרמניה-ישראל).

·         סטודנטים לתארים מתקדמים בתחומי פסיכולוגיה, פיזיותרפיה, ריפועי בעיסוק ובריאות הציבור מהמוסדות הבאים:

·         המכללה האקדמית תל אביב יפו

·         אוניברסיטת בן גוריון

·         אוניברסיטת חיפה

·         אוניברסיטת תל אביב

·         המרכז הבינתחומי בהרצליה 

·         אוניברסיטת אריאל

·         אוניברסיטת בר אילן

 

 

מכון המחקר מעודד מעורבות של חברות מסחריות וטכנולוגיות במחקרים של בית החולים וביוזמות שמתקבלות על ידי חברות. המכון מקיים שיתופי פעולה נרחבים עם חברות מסוגים שונים ובתחומי פעילות מגוונים תוך הבנה עמוקה של האתגרים העומדים בפני החדרת טכנולוגיות ותרופות חדשות לשוק.

צוות המכון שם לו למטרה לקדם את הפיתוח של המצאות ותגליות ולממש את הפוטנציאל הציבורי שלהן. מטרה זו מושגת על ידי טיפול מהיר מאוד בתהליכים מול חברות, הקפדה בלתי מתפשרת על איכות גבוהה ועידוד של שיתופי פעולה אקדמיים-מסחריים.

 

בין החברות המסחריות הנמצאות בקשרי מחקר עם בית החולים:

 

·         Neurosteer

·         BrainMARK

·         BrainQ

·         QuantalX NeuroScience 

·         Regenera pharma

·         MindBEAGLE

·         Videotherapy

·         Re-Step

·         Radiancy

·         Feminnose

 

 


ועדת הלסינקי

בבית חולים שיקומי רעות פועלת ועדת הלסינקי מוסדית על פי הוראות נוהל משרד הבריאות והנוהל הבינלאומי להליכים קליניים נאותים (ICH-GCP). הוועדה בראשותו של פרופ'  אבי עורי פועלת החל משנת 2001 ומאשרת בקשות לעריכת ניסויים בבני אדם בכל תחומי הפעילות של בית החולים, ביניהם רפואה, סיעוד, פיזיותרפיה,  תעסוקה טיפולית, הפרעות בתקשורת, עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה ותזונה. 

ועדת הלסינקי מתכנסת בממוצע פעם בחודש ובין חבריה: נציגי ציבור, נציגי הנהלה ורופאים. שאר חברי הוועדה מגיעים מתחומים שונים הרלוונטיים לביצוע מחקר: רוקחות, מדע ורגולציה. הוועדה דנה בבטיחות המטופלים, בשמירה על זכויותיהם ובשאלות אתיות בביצוע מחקרים בבני אדם. בנוסף, מטפלת הוועדה בבקשות מחקר חדשות, בשינויים נדרשים עבור מחקרים קיימים, בהארכות מחקר, בסיומי מחקר, באירועים חריגים או בדיווחי בטיחות.

 

ועדת הלסינקי עומדת בקשר רציף עם המחלקה לניסויים קליניים במשרד הבריאות ומקפידה על שמירה על הנהלים והמוסכמות בתחום זה. הוועדה פועלת על פי עקרונות הצהרת הלסינקי