אבחון קוגניטיבי

מאת: מערכת האתר

 

האבחון הקוגניטיבי שייך לתחום הנוירולוגיה והניורופסיכולוגיה, ומיועד לזיהוי הפרעות שנגרמות כתוצאה ממחלות מוח ומערכת העצבים, דוגמת אלצהיימר ופרקינסון.

מטרתו של האבחון היא לזהות מבעוד מועד ליקויים בדרך החשיבה של החולה, שעלולים להשפיע או כבר משפיעים על תפקודו התקין.

 

הגורמים שנבדקים באבחון קוגניטיבי

  • תפיסה חזותית ומרחבית.
  • מודעות.
  • פתרון בעיות.
  • תחומים מוטוריים.
  • תחומים מחשבתיים.
  • למידה וזיכרון של מידע.
  • מיון מידע. 
  • תכנון וארגון פרטים.
  • קשב וריכוז.

לצד גורמים אלו כולל האבחון גם הערכה של מצבו הרגשי של החולה.

 

מה כולל האבחון הקוגניטיבי?

– הערכה ראשונית של מצב החולה.

– בדיקות דם ובדיקה תפקודית של בלוטת התריס.

–  במקרים מסוימים נערכת הדמיה מוחית ממוחשבת במטרה לבדוק אפשרות של פגיעות בכלי דם מוחיים.

–  אבחון פרונטלי שכולל מטלות ממוחשבות ומטלות בכתב, מילוי שאלונים, שיחה עם רופא, פסיכולוג, אחות ו/ או עובדת סוציאלית.

 

כמה זמן אורך אבחון קוגניטיבי?

פגישת אבחון קוגניטיבי נמשכת כשעה וחצי ובמקרים רבים אורך האבחון יותר מפגישה אחת. בסיום האבחון נקבע מצבו הקוגניטיבי של החולה ונבחרת הגישה הטיפולית האידיאלית ביותר לשיפור מצבו.

 

תפקיד האבחון הקוגניטיבי בתהליך שיקום

לאבחון הקוגניטיבי תפקיד מהותי בתהליך השיקום של המטופל. ההערכות והמסקנות מהאבחון מספקות בסיס לטיפולים שיינתנו למטופל במסגרת תוכנית שיקום שתותאם למצבו. 

האבחון הקוגניטיבי מהווה מדד מדויק להתקדמות והתאוששות חולים שסובלים מפגיעה נוירולוגית, ויכול לתת מושג על החמרה או שיפור במצבם הבריאותי. האבחון יעיל במיוחד לאיתור מחלות מוח ניווניות כאלצהיימר בשלביה המוקדמים של המחלה ובכך לסייע בהאטת התקדמות המחלה על ידי טיפול תרופתי קבוע.

כמו כן, מספקות הערכות האבחון הקוגניטיבי למטופל ולבני משפחתו מושג כיצד עליו להתנהל בתהליך השיקום, אלו מצבים רפואיים דורשים תשומת לב מיוחדת, אלו פעילויות ותרופות יכולות לשפר את מצבו, וכן כיצד להיערך לקראת שחרורו לביתו.

 

איפה מבצעים אבחון קוגניטיבי ומי מבצע אותו?

אבחון קוגניטיבי הוא בדיקה שנכללת בסל הבריאות ומתבצעת במרפאות זיכרון. האבחון נערך על ידי רופאים מומחים בנוירולוגיה, בפסיכיאטריה ובגריאטריה וכן על ידי מרפאים בעיסוק שמוסמכים לבצע הערכות קוגניטיביות בתחום התפקוד הקוגניטיבי: זיכרון, קשב, תפיסה חזותית, מרחבית ועוד.

 

איך מבקשים אבחון קוגניטיבי?

על מנת לבקש אבחון קוגניטיבי לבן משפחה יש לפנות לרופא המשפחה או, במקרה של אשפוז, לרופא השיקומי המטפל בחולה. מומלץ להתייעץ עם עובד סוציאלי על מנת שהוא ינחה את החולה ומקורביו לגבי הליך האבחון.

 

 

המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

(תמונה להמחשה, צילום: גיל דור)

יצירת קשר וזימון תור

קול רעות

בהסדר עם