אביזרי עזר לסובלים מבעיות יציבה

מאת: מערכת האתר

 

עם הגיל הולכת היציבה ונפגעת. כאשר מדובר בקשישים, הסיכון ביציבה לקויה גדל מאחר והסיכוי שנפילות יובילו לשברים ולסיבוכים נוספים רב יותר. היציבה הלקויה, בשילוב עם ההתדרדרות בחושים כראייה ושמיעה, מגבירות את הסיכון לתאונות, מכיוון שזקן שנפל בעבר יתקשה יותר לקום ולהתאושש לאחר נפילה נוספת.

לקשיש הסובל מבעיות יציבה ומנפילות חוזרות מומלץ לפנות לרופא המשפחה ו / או לפיזיותרפיסט שמומחה בנושא כדי לעבור אבחון של מקור הבעיה. כאשר מקור הבעיה הוא מבנה השלד יהיה לרוב צורך בהתערבות כירורגית. במידה והקושי ביציבה נובע מהרגלי עמידה / ישיבה שגויים או מבעיית שרירים יוכל טיפול פיזיותרפי לסייע באמצעות חיזוק השרירים ואימון ביציבה נכונה.

שימוש באביזרי הליכה

בעוד קשישים רבים שסובלים מבעיות ביציבות ומתקשים ללכת מסרבים להשתמש באביזר עזר מתוך אמונה שהדבר מהווה הוכחה לכך שהם לא עצמאיים ושבריאותם לקויה, הרי שדווקא שימוש באביזרי העזר הוא שמקנה להם עצמאות ותחושת בטחון. איש המקצוע המוסמך לייעץ בנוגע להתאמת אביזרי הליכה הוא פיזיותרפיסט.

סוגים של אביזרי הליכה

מקלות הליכה – מקל הליכה עוזר לתחושת הביטחון ופחות ליציבות. אם קיימת בעיית חוסר שיווי משקל כדאי לשקול מקל עם 3 רגליים.

הליכונים – מיועדים לאנשים שזקוקים ליותר תמיכה ממה שיכול לספק מקל ההליכה. ההליכונים מאפשרים להקל על המשקל שמונח על הרגליים תוך הצבת משקל על הידיים.

כאשר מבקשים לבחור הליכון שיתאים למצבו של הקשיש יש לשים דגש על מספר נקודות: גובה – ההליכון צריך להיות מכוון בצורה כזו שהמרפקים מכופפים רק מעט; משקל – יש לבדוק את קיבולת המשקל המקסימלית של ההליכון; קיפול נוח והתאמה לתא מטען של רכב.

רולטורים – הליכונים עם גלגלים בכל הרגליים ותוספת לתמיכה בסיסית. מתאימים לאנשים שמתקשים להרים את ההליכון באמצעות הידיים לצורך צעידה. כאשר מבקשים לבחור רולטור יש לשים דגש על הגובה, הרוחב (מעבר של הרולטור בדלתות הבית), המשקל ופונקציית הקיפול של הרולטור.

אורח חיים בריא למניעת נפילות

לצד הפנייה לייעוץ מקצועי וההצטיידות באביזרי עזר מומלץ לעסוק באופן סדיר בפעילות גופנית מתאמת ובטיחותית. הפעילות הגופנית תורמת לחיזוק השרירים ולשיפור היציבות ומפחיתה נפילות. בנוסף, יש לשים לב שהקשיש יהיה מאוזן תרופתית וכן לבצע בדיקות תקופתיות של שמיעה וראייה.

 

המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

 

(תמונה להמחשה unsplash)

יצירת קשר וזימון תור

קול רעות

בהסדר עם