החלפת מפרק ירך

ניתוח להחלפת מפרק ירך מבוצע על מנת להחליף מפרק שגורם לכאב ו/ או לקשיים בתפקוד היום-יומי, לאחר שהטיפולים הלא ניתוחיים (תרופות, טיפולי פיזיותרפיה וכד') מוצו ולא הביאו לשיפור. במהלך הניתוח מסיר המנתח את החלקים הפגועים במפרק הירך ומחליף אותם במפרק מלאכותי (תותב).

מפרק הירך הוא מפרק כדורי שבנוי כ'מכתש ועלי' כאשר המכתש הוא שקע בעצם האגן (האצטבולום) והעלי הוא ראש עצם הירך. הן האצטבולום והן ראש עצם הירך מצופים סחוס אשר מאפשר תנועה חלקה ללא כאב ומשמש כבולם זעזועים. מבנה זה של מפרק הירך הוא שמקנה את טווח התנועה הרחב לגפיים ולאגן. כאשר הסחוס נשחק נוצר חיכוך בין העצמות שמביא לשחיקת המפרק שמתבטאת בכאבים ובהגבלות בתנועה.

גורמים לפגיעה במפרק הירך

  • חבלה, שברים, פריקת המפרק.
  • דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) – באה לידיי ביטוי בשחיקה של הסחוס שמסייע למפרקים לנוע בצורה חלקה. כתוצאה משחיקת הסחוס מתחככות העצמות זו בזו דבר שגורם לכאב. המחלה אופיינית בעיקר במבוגרים בגיל העמידה.
  • דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis).
  • חוסר אספקת דם לראש הירך שיכול להיגרם כתוצאה מטראומה, מנטילת סטרואידים ומשתיית אלכוהול.

מתי מציעים למטופל לעבור ניתוח החלפת מפרק ירך?

החלפת מפרק ירך מומלצת לרוב רק אם טיפולים אחרים, כמו פיזיותרפיה או תרופות, לא עזרו להפחית את הכאב או לשפר את הניידות.

ייתכן שיוצע לך ניתוח החלפת מפרק הירך אם:

  • יש לך כאבים עזים, נפיחות ונוקשות במפרק הירך וניידותך מופחתת.
  • כאבי הירך מפריעים לאיכות חייך ולשינה שלך.
  • משימות יום-יומיות, כמו קניות או יציאה מהאמבטיה, הן קשות או בלתי אפשריות.
  • אתה מרגיש מדוכא בגלל הכאב וחוסר הניידות.
  • אתה לא יכול לעבוד או לקיים חיי חברה.

 ניתוח להחלפת מפרק ירך

לקראת הניתוח עובר המטופל הערכה כללית של מצבו הבריאותי (בדיקות דם ושתן, בדיקת סוג דם, צילום חזה, בדיקת אק"ג) וכן שיחה עם רופא מרדים. בנוסף יערוך האורתופד למטופל בדיקות הדמיה מקיפות על מנת להכין מפרק מלאכותי שיתאים לגופו של המטופל.

במהלך הניתוח, שמבוצע בהרדמה כללית או מקומית, מסיר המנתח את ראשי העצמות שמתחברות במפרק ושותל תותבים מלאכותיים שעשויים מפוליאתילן או ממתכת או מחומר קרמי.

שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך

לאחר הניתוח מועבר המטופל למחלקה לאשפוז אחריו הוא מופנה לשיקום. בחלק מהמקרים יקבע הרופא הגבלות כאיסור דריכה על הרגל או הגבלת תנועה, אך בכל מקרה יישלח המטופל לשיקום באשפוז כאשר קיימת חשיבות להתחיל את הטיפול השיקומי מוקדם ככל האפשר. בהתאם להנחיות הרופא ישנם מקרים בהם המטופל יזדקק לאביזרי ניידות ככיסא גלגלים, קביים או הליכון.

כאשר המטופל עומד בפני המשך שיקום בבית ישנה חשיבות להתאמת הבית כך שלמטופל יהיה נוח להתנייד עם אביזר הליכה. יש להרים שטיחים, להזיז רהיטים ממעברים, לפנות חוטי חשמל וטלפון, ולהתקין ידיות בשירותים ובמקלחת. יש לקחת בחשבון שייתכן שהמטופל יזדקק לעזרת מטפלת.

ניתוח חוזר להחלפת מפרק ירך

אורך החיים של מפרקי ירך מלאכותיים הוא בין 10 ל-20 שנה. ניתוח חוזר להחלפת מפרק ירך מתבצע, בהמלצת רופא.

 

המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

 

(תמונה להמחשה unsplash)

יצירת קשר וזימון תור

קול רעות

בהסדר עם