יוני 2024, עיתון הלוחם: “הכל בראש”

פרופ’ רפי חרותי, מנהל חטיבת השיקום והמרכז לבריאות מינית ברעות תל-אביב, וד”ר דנה גפן דורון, מנהלת המחלקה לשיקום נפגעי ראש בבית החולים, בטור מקצועי על חבלות ראש קלות שחשוב להכיר.

לדברי פרופ’ חרותי וד”ר דנה גפן דורון: “חבלת הראש הקלה היא פגיעה שקופה. לפי הערכות, כ-60 אחוז מהלוחמים ספגו פגיעות ראש קלות. פגיעות אלו נורות כתוצאה מחבלת ראש שלא בהכרח שמו לב אליה, מנפילה מגובה והתאוששות מהירה, פגיעת הדף, חסך שינה תחת סטרס גבוה, וחבלות ראש קלות עם או בלי אובדן הכרה קצרצר. נוסף על כך, חבלות ראש קלות וזעזוע מוח נגרמים בדרך כלל כתוצאה ממכה ישירה בראש או טלטול חזק שלו בשל תאונת דרכים, נפילה או פעילות ספורטיבית. כל אלו עלולים לשנות את היכולת של מערכת העצבים המרכזית שלנו להתמודד עם המציאות כבעבר”.

פרופ’ חרותי וד”ר דנה גפן דורון מציינים עוד כי, “מטופלים מגיעים לשיקום פגיעות ראש קלות לעיתים גם שנה ושנתיים לאחר הפגיעה. לאחר שאובחנו עם הפרעת כאב כוללת, פוסט טראומה והפרעת שינה; לאחר שפרשו ממעגל העבודה, נפרדו מבני זוג או התרחקו מקשרים קרובים; לאחר ששמעו בבירורים רפואיים שהכול בראש שלהם ואין להם כלום. זה כמעט נכון, כי הכול באמת התחיל מהראש שלהם…”.

לקריאת הכתבה במלואה

    יצירת קשר וזימון תור


    קול רעות


    בהסדר עם