מיגרנה – לא עוד כאב ראש

מאת: מערכת האתר

 

מיגרנה היא כאב ראש בדרגה בינונית עד קשה, בדרך כלל בצד אחד של הראש, שמופיע בהתקפים חוזרים ונשנים, שנמשכים בין מספר שעות למספר ימים, ומחמיר בחשיפה לאור ובפעילות גופנית.

אצל חלק מהאנשים הסובלים ממיגרנה קיים סימן מזהה להתקף שנקרא "אאורה" ומתבטא בהופעת אורות מהבהבים כחצי שעה לפני הופעת הכאב.

אמנם המיגרנה יכולה לתקוף גם אנשים מבוגרים אך, היא שכיחה בעיקר בקרב האוכלוסייה שמתחת לגיל 50. כמו כן, המיגרנה שכיחה יותר בקרב נשים כאשר 1 מכל 4 נשים סובלת ממיגרנה בעוד שיעור המיגרנה בקרב הגברים הוא 1 ל-12.

גורמים למיגרנה

המיגרנה נקשרת למגוון גורמים בהם גורמים רגשיים, גורמים תורשתיים, גורמים סביבתיים וגורמים גופניים.

גורמים תורשתיים: לחלק ניכר מהסובלים ממיגרנה יש קרוב משפחה שסובל אף הוא ממיגרנה. הסיכון ללקות במיגרנה גדל אם יש חולים במשפחה.

גורמים רגשיים: מתח, חרדה, סטרס, דיכאון והתרגשות יכולים לעורר התקף מיגרנה.

גורמים תזונתיים: צריכה מוגברת של מוצרי מזון שונים עלולה לעורר התקף מיגרנה. בין המוצרים:  שוקולד, גבינה צהובה, מוצרים עתירי מונוסודיום גלוטמט, מזון עם חנקות (כמו נקניקיות, בשרים קרים), קפאין, אלכוהול (בעיקר יין אדום), אספרטיים.

כמו כן, גם אכילה של ארוחות לא סדירות עלולה לעורר מיגרנה.

גורמים גופניים: שינה באיכות ירודה, חוסר איזון הורמונאלי.

גורמים סביבתיים: אורות בוהקים, מסך מרצד של טלוויזיה/ מחשב, רעש, עשן, טמפרטורה נמוכה מאוד, שינויים בלחות, ריחות חזקים, שינוי בלחץ ברומטרי.

אבחון

על אף שכיחותה של המיגרנה לא קיימת בדיקה ספציפית לאבחונה. עם זאת כדאי לפנות לרופא לביצוע בדיקה נוירולוגית וגופנית לאבחון. מאחר וההתקפות של המיגרנה אינן ניתנות לחיזוי ועשויות להתרחש בהפוגות ארוכות תהליך האבחון עשוי להיות ממושך.

המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

(תמונה להמחשה unsplash)

יצירת קשר וזימון תור

קול רעות

בהסדר עם