סוכרת ואירוע מוחי

מאת: מערכת האתר

 

סוכרת היא אחת מן המחלות השכיחות בגיל המבוגר. רוב חולי הסוכרת יכולים להמשיך ולנהל אורח חיים רגיל, במידה והם מקיימים את הוראות הרופא המטפל בנוגע לדיאטה, לפעילות גופנית, ולשימוש בתרופות ובאינסולין.

חולים הסובלים מסוכרת לאורך שנים עלולים לפתח סיבוכים שונים בהם – חסימת כלי דם בלב ובמוח שעלולים לגרום לאירוע מוחי, נזק לכליות, פגיעה בכלי דם ברשתית העין, אין אונות, בעיות במערכות העיכול והשתן, רגל סוכרתית ועוד.

שבץ (אירוע) מוחי יכול לנבוע מחסימת כלי דם במוח על ידי קריש דם (שבץ אסכמי) או כתוצאה משטף דם שנגרם מפקיעה של עורק במוח וגורם לדמם ברקמת המוח או בחללים המקיפים את המוח. 85% מאירועי השבץ הם תוצאה של חסימת כלי דם במוח.

שכיחות גבוהה לשבץ מוחי בקרב חולי סוכרת

  • שבץ מוחי שכיח פי 4-3.5 בקרב חולי סוכרת.
  • אצל חולה סוכרת שלקה באירוע מוחי הסיכוי לחוות אירוע נוסף גבוה פי 2 מאשר אצל לא סוכרתיים.
  • בקרב סוכרתיים שלקו בשבץ (בעיקר בקרב נשים) שיעור התמותה גבוה יותר והנכות הפיזית והמנטאלית כתוצאה מהאירוע המוחי קשה יותר.
  • אצל חולי סוכרת שלקו בשבץ הסיכוי לפתח הפרעות קוגניטיביות גבוה פי 3 מאשר אצל לא סוכרתיים.

איך סוכרת מובילה לאירוע מוחי?

סוכרת בשילוב עם יתר לחץ דם ויתר שומנים בדם הם גורמי סיכון משמעותיים להתפתחותה של טרשת עורקים שעלולה להוביל להיווצרות קריש בדופן כלי הדם ולסתימת כלי הדם ועל ידי כך לגרום לאירוע מוחי. סוכרת בשילוב יתר לחץ דם ויתר שומנים בדם גורמת לטרשת של עורקי התרדמה בצוואר ועל ידי כך להיצרות שלהם.

מה ניתן לעשות?

מי שחולה בסוכרת יכול להפחית את הסיכון לאירוע מוחי על ידי מספר צעדים לשמירה על הלב וכלי הדם:

  1. שמירה על תזונה בריאה ללב.
  2. הימנעות מעישון.
  3. שמירה על משקל תקין ובריא.
  4. פעילות גופנית יום-יומית.
  5. שתייה מוגבלת של אלכוהול.
  6. ניהול מתחים.

 

המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

 

(תמונה להמחשה Unsplash)

 

 

 

 

יצירת קשר וזימון תור

קול רעות

בהסדר עם