ספסטיות – כשהשרירים לא מפסיקים להתכווץ

מאת: מערכת האתר

 

ספסטיות היא התכווצות יתר של השרירים שבאה כתוצאה מפגיעה עצבית (בעקבות אירוע מוחי, פגיעת ראש, טרשת נפוצה, פרקינסון וכד').

שרירי הגוף שלנו נמצאים במצבם הבסיסי במצב של התכווצות חלקית אשר מאפשרת לנו תנועה וכן שמירה על יציבה נכונה. רפיון מלא של שרירים או התכווצות חזקה של שרירים הם מצבים לא רגילים שמעידים בדרך כלל על הפרעה בטונוס השרירים (הכיווץ החלקי של השרירים) הקבוע. במצב של ספסטיות, שמהווה תוצאה של החלמת שרירים מנזק למערכת העצבים, נמצאים שריר בודד או מספר שרירים בהתכווצות יתר (טונוס שרירים גבוה).

הגורמים לספסטיות

אירוע מוחי, פגיעת ראש ומחלות שונות כפרקינסון וטרשת נפוצה נמנים עם הגורמים להפרעות במערכת העצבים שגורמות לטונוס שרירים גבוה (התכווצות שרירים חזקה) שגורם לקושי בתנועה. בתחילה תופיע הספסטיות רק בצד אחד של הגוף (ימין או שמאל) או רק בחלק משרירי הגוף שאחראים על כיפוף המפרק וכף היד ויישור הברכיים וכפות הרגליים. העוצמה של הספסטיות משתנה ומושפעת מפגיעות גופניות נוספות כדלקות בדרכי השתן ופצעי לחץ ומגורמים נפשיים.

טיפול בספסטיות

קיימות דרכים שונות לטיפול והקלה על ספסטיות, בהן:

  • תרגילי מתיחות.
  • הידרותרפיה.
  • גירוי חשמלי.
  • טיפול תרופתי.
  • הזרקה מקומית לשיתוק עצבים (מתאים לטיפול בספסטיות שממוקדת בקבוצת שרירים ספציפית).
  • ניתוח/ השתלה תת עורית של משאבה שמשחררת תרופות ישירות לנוזל חוט השדרה (מתאים למקרים קשים במיוחד).

בחיי היום-יום קיימות תנועות ותנוחות מסוימות שעשויות להקל על ספסטיות, לדוגמה – כדאי להשכיב את הסובל מספסטיות כשרגלו מכופפת (כדי להתנגד לנטייתה להתיישר) וידו ישרה (כדי להתגבר על נטייתה להתקפל). שיטה נוספת היא להפריד בין אצבעות כף היד או הרגל באמצעות ספוגית שמונעת התקפלות לא מבוקרת של האצבעות.

חשוב להתייעץ עם פיזיותרפיסט או מרפא בעיסוק על מנת למצוא את הדרך היעילה להפחתת הספסטיות.

 

המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

תמונה המחשה, צילום: גיל דור

יצירת קשר וזימון תור

קול רעות

בהסדר עם