פיברומיאלגיה (דאבת השרירים)

פיברומיאלגיה (דאבת השרירים) היא תסמונת הבאה לידי ביטוי בכאבי שלד ושרירים מפושטים שנודדים באזורים שונים ורבים בגוף. התסמונת שכיחה מאוד ועל פי הערכה כ-3-4% מאוכלוסיית העולם וכ-2.5% מאוכלוסיית ישראל סובלים ממנה, כאשר השכיחות גבוהה יותר בקרב נשים.

על אף שכיחותה של הפיברומיאלגיה אין בדיקת מעבדה מעבדתית לאבחונה ולאורך שנים רבים מהמטופלים שהתלוננו על תופעות התסמונת נשלחו לבירור נפשי. עם זאת, בשנים האחרונות שופכים מחקרים חדשים אור על המקור לפיברומיאלגיה ומאשרים שמדובר בתסמונת אמיתית ונפוצה.

גורמים לפיברומיאלגיה

הרפואה המודרנית טרם גילתה את הגורם לפיברומיאלגיה, אך ככל הנראה התפרצותה מושפעת ממספר גורמי סיכון, בהם: תורשה (ידוע שפיברומיאלגיה נוטה לרוץ במשפחות); טראומה גופנית; מתח נפשי.

פיברומיאלגיה – התסמינים

התסמינים של פיברומיאלגיה כוללים:

 • כאב מפושט בכל הגוף.
  הפרעות שינה ותחושת עייפות כרונית.
  כאבי ראש.
  דיכאון ומצב רוח ירוד.
  קשיי ריכוז וזיכרון (Fibro Fog- 'ערפל פיברו').
  כאבי בטן.
  רגישות יתר למגע כאב (ניתן לאבחן בבדיקה גופנית על ידי לחיצה על מספר נקודות מפתח בגוף).

טיפולים לפיברומיאלגיה

לפיברומיאלגיה מגוון טיפולים שיכולים לסייע בצמצום מידת הכאב ושיפור איכות החיים. ניהול הטיפול צריך להתבצע על ידי איש מקצוע בעל ניסיון וידע בטיפול בהפרעה זו.

 • תרופות – הטיפול התרופתי מתבסס על תרופות המשפיעות על עיבוד הכאב במוח ויכולות לעזור להפחתת הכאבים ולשיפור את איכות השינה.
 • טיפול שיקומי רב מקצועי (פיזיותרפיה והידרותרפיה, ריפוי בעיסוק, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), טיפול פסיכולוגי).
 • פעילות גופנית מדורגת ומותאמת למטופל הוכחה כיעילה ביותר ומומלצת עבור המטופלים.
 • טיפולים משלימים (מדיטציה, שיאצן, מיינדפולנס, יוגה, טאי צ'י).

הביטוח הלאומי מכיר בפיברומיאלגיה

בנובמבר 2019 הודיע המוסד לביטוח לאומי כי יכיר המוסד בלוקים בפיברומיאלגיה כזכאים לקצבת נכות של עד 50%, ללא תלות בליקויים אחרים.

המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול

(תמונה להמחשה unsplash)

יצירת קשר וזימון תור

קול רעות

בהסדר עם