שיקום לב

התקף לב הוא אירוע טראומטי אשר עלול לגרור בעקבותיו חרדות ולעורר תהיות בנוגע ליכולתו של מי שחווה את התקף הלב לחזור לחיי שיגרה ולתפקוד כמו לפני ההתקף. על מנת לחזור לתפקוד מיטבי מומלץ למי שעבר התקף לב לעבור תהליך שיקום.

מטרתו של שיקום הלב היא להחזיר את החולה לתפקוד מיטבי בתחומי החיים השונים (פיזי, חברתי, רגשי, ותעסוקתי) מהר ככל שניתן. הליך השיקום נעשה במקביל לטיפול הפולשני או התרופתי לו נזקק החולה והוא מהווה חלק בלתי נפרד מהטיפול אותו הוא מקבל.

עדויות מחקריות מצביעות על כך ששיקום לב מסייע לחולה לחזור מהר יותר לתפקוד מיטבי ומשפר את הרגשתו הפיזית והנפשית. עוד נמצא כי חולים אשר עברו תהליך של שיקום לב חיים לאורך שנים רבות יותר ובאיכות חיים גבוהה יותר מאשר מי שלא עברו תהליך שיקום. מכאן נובע הצורך בהתחלת תהליך השיקום קרוב ככל האפשר למועד השחרור מאשפוז.

 

מי זכאי לשיקום לב?

חוק ביטוח בריאות ממלכתי קובע כי חולים אשר עברו התקף לב, ניתוח מעקפים, השתלת קוצב דפיברילטור או חולים שסובלים מאי ספיקת לב בדרגות 3-2 זכאים לשיקום לב.

על פי החוק, מי שמחויבות לספק את השירות של שיקום לב הן קופות החולים וזאת במסגרת סל הבריאות הבסיסי של משרד הבריאות. שירותי השיקום ניתנים על ידי קופות החולים במסגרת מכוני שיקום לב או במסגרת תוכניות שיקום.

במידה וקיימת בעיה כלשהי בקבלת שירותי שיקום לב על פי החוק, ניתן לפנות לממונה על פניות הציבור בקופת החולים המבטחת. כמו כן, בכל מקרה בו אדם סבור כי אינו מקבל את שירותי השיקום המפורטים בחוק ביטוח בריאות ממלכתי למרות זכאותו, ניתן להגיש תלונה לנציב קבילות הציבור במשרד הבריאות.


מה כולל הליך שיקום לב?

שיקום: תוכנית השיקום משלבת בין תחומים שונים בחיי החולה וניתנת על ידי צוות רב מקצועי שכולל – רופא, אחות, פיזיותרפיסט, דיאטן, עו"ס, מאמן גופני ובמידת הצורך פסיכולוג.

התוכנית כוללת:

  • קבלת מידע על גורמי סיכון למחלת לב, ייעוץ ומידע לדרכי טיפול בגורמי הסיכון.
  • ייעוץ לגבי השינויים הנדרשים באורח החיים בעקבות מחלת הלב.
  • אימון גופני תחת פיקוח רפואי.
  • ליווי של הצוות השיקומי בחודשים הראשונים שלאחר האשפוז וסיוע בחזרה לחיים פעילים (חזרה לעבודה, לנהיגה וכד').

ימי החלמה תחת השגחה רפואית: חולים לאחר התקף לב או ניתוח מעקפים זכאים לחמישה ימי החלמה בבית תחת השגחה רפואית צמודה.

ניטור של קצב הלב – חולים לאחר אוטם שריר לב חריף או ניתוח לב זכאים לניטור של קצב הלב במשך ששה שבועות.

 

המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

 

(תמונה להמחשה unsplash)

יצירת קשר וזימון תור

קול רעות

בהסדר עם