תת תזונה בזיקנה

מאת: מערכת האתר

 

נושא תת התזונה בגיל השלישי הוא נושא שנמצא על סדר יומם של המטפלים והחוקרים בתחום. לאורך שנים הייתה ההתייחסות לתופעה כאל תופעת לוואי של מחלות אחרות אשר מאפיינות את הגיל השלישי. בשנת 1988 מצא חוקר בשם מורלי  כי ככל שבני האדם מתבגרים כך פוחת הצורך שלהם במזון, וזאת כתוצאה מירידה בפעילות ובהוצאת אנרגיה ובעקבות התנזרות מכוונת משומנים אשר עלולים להביא להחמרה במחלות שונות. בעקבות ממצאיו טבע מורלי את המושג "אנורקסיה של הזיקנה".

גורמים לתת תזונה בזיקנה

          היחלשות מערכות פיזיולוגיות.

          איבוד חוש טעם וריח עם הגיל או כתוצאה מנטילת תרופות.

          שיניים חסרות או שיניים תותבות (קושי בלעיסת מזון).

          מצב רפואי, מחלות כרוניות שונות.

          מצב סוציו-אקונומי (ישנם קשישים שבשל מצוקה כלכלית יעדיפו לקנות תרופות על פני מזון).

          בדידות חברתית (פחות ארוחות משותפות שמעודדות צריכת מזון).

דגשים לשמירה על תזונתו של הקשיש

קשישים שנמצאים במצב תפקודי ירוד זקוקים לעזרה קבועה. חלקם מתגוררים עם בני משפחה, חלקם מקבלים סיוע מהביטוח הלאומי ולחלקם מטפל קבוע שמתגורר עמם. קיימים מספר דגשים שיכולים לסייע לבני המשפחה לעקוב אחר מצבו של הקשיש ולשמר את מצבו התזונתי.

          על בני המשפחה לוודא שבביתו של הקשיש יש כמות מספקת של מזון באיכות ובמגוון הנדרשים. יש לבדוק את תאריכי התפוגה של מוצרי המזון וכן לוודא שהוא מאוחסן בתנאים ראויים מבחינת ניקיון.

          בני משפחתו של קשיש שמקבל סיוע של מטפל מטעם הביטוח הלאומי או מתגורר עם עובד זר צריכים לוודא שכמות המזון שהמטפל מבשל לקשיש מספקת ושהקשיש מוכן לאכול ממנו.

          כאשר הקשיש מרותק לביתו יש לשקול אותו באופן סדיר. אם חלה ירידה מגמתית במשקל יש לבצע את השקילה לעתים תכופות יותר ולפנות לייעוץ תזונתי אצל איש מקצוע.

          יש לבצע לקשיש בדיקות מעבדה שכוללות פרמטרים תזונתיים לפחות פעם בחצי שנה.

          אם לקשיש יש שיניים תותבות יש לבדוק את התאמתן באופן קבוע. כמו כן יש לבדוק שמרקם המזון שהקשיש אוכל מתאים לשיניים התותבות שלו.

          במקרים בהם אכילה של מזון במרקמים מסוימים גורמת לשיעול, לכחכוח או לתנועת חנק, קיימת אפשרות כי אצל הקשיש התפתחה הפרעת בליעה ויש לפנות לקלינאית תקשורת לצורך אבחון.

          אם הקשיש מציג ירידה במשקל או בצריכת מזון יש לפנות לרופא גריאטר שיבדוק האם יש לכך קשר לתרופות אותן הוא נוטל.

 

המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

 

(תמונה להמחשה unsplash)

יצירת קשר וזימון תור

קול רעות

בהסדר עם