15/02/2024, כאן ב’, רוני קובן ועמרי אסנהיים: פרופ’ רפי חירותי, מנהל חטיבת השיקום והמרכז לבריאות מינית בבית החולים השיקומי רעות תל-אביב, על אתגרי וקשיי ההתמודדות עם הצפי של משרד הביטחון ל-20 אלף פצועים בעקבות המלחמה

פרופסור רפי חרותי, מנהל חטיבת השיקום והמרכז לבריאות מינית ברעות תל-אביב, התראייין לתוכנית הרדיו של רוני קובן ועמרי אסנהיים בכאן ב’ על אתגרי השיקום בעקבות הצפי של משרד הבטחון ל-20,000 פצועים בנפש ובגוף בעקבות המלחמה.

מתוך הריאיון:

עמרי אסנהיים : “אתה יכול לציין מקרה בלי שמות כמובן של מישהו שמגיע אליך ממש בימים האלה ברגע האחרון ואתה מצליח להוציא אותו מזה?”.
פרופ’ רפי חירותי: “אז קודם כל, אני אדגיש אני לא פסיכיאטר אני רופא שיקום. המומחיות שלי היא בתחום השיקום והניסיון שלי עם פוסט טראומתיים הוא ניסיון ארוך שנים כי מגיעים אליי בהקשר למיניות. היום אני מתחיל לראות את הנפגעים של צוק איתן באיחור של כעשור. התפיסה השיקומית היא שונה מהתפיסה הרפואית הכללית. תפיסה שיקומית היא תפיסה הוליסטית היא לא תפיסה שהיא רואה רק את החלק הרפואי הביולוגי. אם אני יכול לתת דוגמה: חייל שעבר פציעה קשה והמנתח ירשום לעצמו הצלחה גדולה בגלל שהניתוח הצליח והוא הצליח להציל את חייו של המטופל. אבל האם אותו פצוע ששוחרר אחרי הטיפול האקוטי חוזר לתפקד? האם הוא חוזר ללכת? מה מצב הרגשי שלו? האם יש לו בכלל מסוגלות לשוב לחיים עצמאיים?
“כאן אנחנו כצוות שיקומי נכנסים לתמונה ומתייחסים לכלל ההיבטים הביולוגי, הפסיכולוגי, הסוציאלי על מנת להבטיח שהמעטפת היא טובה ומתאימה ואם יש גם אנשים בעצם במעגל השני של ההדף שזקוקים לטיפול אם זה אשתו או בן זוגו גם הם יוכלו לקבל אתה טיפול המתאים על מנת להוות חלק מההצלחה.
רוני קובן : “תגיד, כשאנחנו מדברים על האפקט המצטבר על כולנו בתוך משהו כל כך ארוך שלא נגמר ולא רואים את הסוף שלו ומן התשה נפשית שכזאת. אתה רואה אותם יוצאים מזה נפשית?”.
פרופ’ רפי חירותי : “אני בן אדם אופטימי, התפיסה השיקומית היא תפיסה אופטימית”.

 

להאזנה לריאיון במלואו:

פרופ' רפי חרותי- מנהל חטיבת השיקום והמרכז לבריאות מינית ברעות תל אביב

    יצירת קשר וזימון תור


    קול רעות


    בהסדר עם