בית חולים שיקומי רעות תל אביב הינו בית חולים ציבורי אוניברסיטאי, המסונף באופן מלא לפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, ובבעלות עמותת "רעות" שהינה מהעמותות הוותיקות בישראל. בית החולים מעניק שירותים בתחום השיקום והגריאטריה והינו הגדול מסוגו בישראל.

בבית החולים 12 מחלקות בהן כ-360 מיטות אשפוז ומגוון מרפאות ומכונים. השילוב הייחודי של תחומי השיקום והגריאטריה בבית החולים, מאפשר טיפול שלם תחת קורת גג אחת גם בחולים מורכבים וקשים ביותר (בהם מטופלים מונשמים, חולים הזקוקים לדיאליזה ועוד). לבית החולים הסדר עם כל קופות החולים, ביטוח לאומי, צה"ל ואגף השיקום של משרד הבטחון וחברות ביטוח. בית החולים אינו נתמך על ידי המדינה, מממן את פעילותו מהתחייבויות קופות החולים ומבטחים אחרים ומממן את פיתוחו מתרומות בלבד.

חזון בית החולים

פעילות בית החולים נשענת על שלושה יסודות מרכזיים: 1. הצבת המטופל ומשפחתו במרכז מתוך הכרה כי סגל בית החולים מטפל באדם ולא רק במחלה. התייחסות הוליסטית, רב מקצועית ובינתחומית היא הכרחית בעת ההתמודדות עם המצבים המורכבים בהם נמצאים המטופלים וההשלכות הנגזרות מכך על סביבתם הקרובה; 2. מצוינות מקצועית (איכות בטיפול ובשירות, פיתוח הסגל, הוראה אקדמית, מחקר ופיתוח, שילוב טכנולוגיות מתקדמות); 3. איתנות כלכלית.

על פי חזון בית החולים: "המרכז הרפואי רעות הינו מרכז שיקומי מוביל המושתת על אהבת האדם ומצוינות מקצועית. צוות המרכז מחויב לטיפול איכותי ומסור במטופל ובמשפחתו, ליוזמה וחדשנות, למחקר והוראה אקדמית ולשיתוף עם שירותי הרפואה והרווחה בקהילה".

הקמת בית החולים

בית חולים שיקומי רעות הוקם בשנת 1961 בשכונת יד אליהו בתל אביב, על ידי עמותת רעות, שנקראה באותה עת 'שירות נשים סוציאלי'. בית החולים, שנקרא בראשית דרכו 'בית מרפא ע"ש ליכטנשטדטר', כלל בשעתו 44 מיטות. הוא נועד לטפל בחולים כרוניים וסיעודיים, רובם קשישים ניצולי שואה, והיה היחיד מסוגו בישראל.

לאורך שנותיו ניהלו את בית החולים:

ד"ר הנס וולין

ד"ר זאב ירמולוביץ

ד"ר נחמן וילנסקי (1999-1974)

ד"ר יפה לרמן (2004-1999)

ד"ר ניסים אוחנה (2014-2004)

ד"ר דב אלבוקרק (2014 – 2020)

ד"ר אורית שטיין רייזנר (2020- )

עם הדרישה הגוברת לשירותיו החיוניים, בית החולים הרחיב ופיתח בהדרגה ובהתמדה את שירותיו. כיום הוא מציע כ-360 מיטות אשפוז בתחומי השיקום והגריאטריה.

גישה שיקומית כראיית עולם רפואית

שירותי השיקום הם לב לבו של בית חולים שיקומי רעות תל אביב ובזכות איכותם הגבוהה נודע בית החולים. הגישה המובילה בכלל השירותים הרפואיים ברעות, האשפוזיים והמרפאתיים, מתמקדת במימוש הפוטנציאל השיקומי של המטופל וחזרתו לתפקוד מיטבי בכל התחומים: פיזי, חברתי, רגשי, ותעסוקתי. הצוות הרפואי אינו מסתפק בקידום מדדים רפואיים לערכים תקינים ככל האפשר. למדדים רפואיים מסוג זה ערך מוגבל באם המטופל אינו מתפקד ובעל ערך עצמי ירוד. לכל מטופל "נתפרת" תכנית טיפול פרטנית בהתאם למצבו הרפואי ולצרכיו מתוך ראייה כוללנית המערבת את כל צוות הטיפול ביחד עם המטופל. התהליך הרפואי מובל ע"י רופאי שיקום, רופאים גריאטרים, רופאים מומחים בשיכוך כאב ומטפלים מתחומי: פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, פסיכולוגיה שיקומית, תזונה ודיאטה, עבודה סוציאלית, תעסוקה טיפולית, גינון טיפולי, טיפול באומנות, טיפול במחול ודרמה, רפואה משלימה ועוד. גישה זו הוכיחה את עצמה ברעות, גם בתהליכי שיקום נשימתי, בטיפול בכאב ממושך ובהפרעות אכילה, והיא מובילה להעצמת המטופלים ולהצלחה הרפואית.

שילוב טכנולוגיות מתקדמות וחדשנות בתהליך השיקומי

לשילוב טכנולוגיות מתקדמות ערך רב בטיפול השיקומי. טיפול בטכנולוגיות, לצד עבודה פרטנית "Hands on" של מטפל ממקצועות בריאות, מסייעת ברתימת המטופל ובהעלאת המוטיבציה לטיפול.

מכון רעות למחקר ופיתוח וסגל בית החולים שותפים בפיתוח חדשנות טכנולוגית ביחד עם חברות טכנולוגיה ישראליות מובילות. הדבר מאפשר שילוב נרחב ומוקדם של טכנולוגיות מתקדמות בתהליך הטיפול במטופלי בית החולים (באשפוז ובמרפאות).

שירותי האשפוז בבית החולים

המאושפזים מגיעים אל בית החולים לאחר הטיפול האקוטי מציל החיים בבית החולים הכללי (מחלקות טיפול נמרץ, נוירולוגיה, אורתופדיה, פנימית ועוד).

 • חטיבה לשיקום כללי
 • חטיבה לשיקום נשימתי והנשמה ממושכת
 • חטיבה גריאטרית
 • מחלקות לשיקום גריאטרי
 • מחלקות לסיעוד מורכב
 • מחלקות ילדים

שירותי מרפאות ומכונים:

 • אשפוז יום שיקומי
 • מכון כאב
 • המכון לטיפול בהפרעות אכילה
 • מרפאה לטיפול ושיקום מיני
 • מרפאה לרפואה משלימה שיקומית
 • מרפאה בין תחומית לטיפול בקנביס רפואי
 • מרפאת ספסטיות
 • מרפאת קלינאות תקשורת
 • מרפאת ריפוי בעיסוק
 • מרפאת פיזיותרפיה
 • מכון ריפוי בעיסוק להערכה ושיקום נהיגה
 • מרפאה לרפואה משלימה שיקומית
 • מכון רעות למחקר ופיתוח

פעילות אקדמית ומחקרית

כמרכז אוניברסיטאי, עוסק בית החולים בהכשרה ובהוראה אקדמית למאות סטודנטים בשנה לרפואה ולמקצועות הבריאות ומוכר להתמחות ברפואת שיקום, בגריאטריה והתמחות על בשיכוך כאב (רעות הינו בית החולים השיקומי הראשון והיחיד בישראל המוכר להתמחות על בשיכוך כאב). בבית החולים, ששם דגש מיוחד על מצוינות מקצועית, פועל מכון למחקר ולפיתוח, המוביל עשרות מחקרים רפואיים ועובד בשיתוף פעולה עם מוסדות מחקר והשכלה גבוהה בארץ ובעולם ומקדם חדשנות עם חברות הזנק (סטארט אפ) וטכנולוגיה. 

חסות רפואית לנבחרת השחייה הפראלימפית

ביה"ח השיקומי רעות תל אביב נבחר לנותן החסות הרפואית לנבחרת השחייה הפראלימפית של ישראל. פרופ' רפי חרותי, ראש חטיבת השיקום בבית החולים, מוביל את הטיפול בנבחרת והצוות הרב מקצועי של ביה"ח מעניק טיפול, ייעוץ, ליווי ותמיכה לכל צרכיהם הרפואיים של השחיינים כדי להכינם בצורה המיטבית לתחרויות ולאליפויות בינלאומיות.

בהסדר עם