אחד מכל ששה ילקה בשבץ מוחי

מאת: מערכת האתר

 

אחד מכל ששה אנשים ילקה במהלך חייו בשבץ מוחי שמהווה את גורם התמותה השלישי בעולם המערבי (אחרי מחלת לב וסרטן) ומהווה את הסיבה השכיחה ביותר לנזק נוירולוגי שגורם לנכות קבועה.

במדינת ישראל חיים כיום יותר מ-100 אלף איש שלקו בשבץ ומדי שנה מתווספים כ-15 אלף מקרים חדשים.

מהו שבץ מוחי?

שבץ מוחי (Stroke) מתרחש כאשר חלה הפסקה פתאומית באספקת דם וחמצן לחלק מרקמות המוח ותאי העצב, שבמהלכה וכתוצאה ממנה נגרמים הרס לרקמה ונזק לתפקודי המוח.

שבץ מוחי על רקע אוטם (איסכמי) – אירוע מוחי שנגרם לרוב על רקע חסימה בכלי דם במוח. הסיבה השכיחה ביותר להיווצרות החסימה היא טרשת עורקים. גורם נוסף יכול להיות קריש דם שמשתחרר מדפנות העורק במוח או בלב, נסחף למוח וגורם לחסימת כלי דם חיוניים (תסחיף). כאשר הקריש נמצא בכלי הדם שחוסם את מעבר החמצן למוח נגרם אוטם מוחי.

שבץ מוחי כתוצאה מדימום (שבץ המורגי) – דימום יכול להיגרם כתוצאה מדליפה ממפרצת שגורמת לדימום בין המוח לקרומי המוח או כתוצאה מדמם תוך מוחי שמתרחש כאשר כלי דם בתוך רקמת המוח פוקע ולתוך הרקמה נשפך דם שגורם לנזק לרקמת המוח ולמות התאים.

גורמי סיכון לשבץ מוחי:

 • – יתר לחץ דם- 70% מהלוקים בשבץ מוחי סובלים מיתר לחץ דם. ככל שלחץ הדם עולה כך גדל הסיכון ללקות בשבץ מוחי.
 • – פרפור פרוזדורים- מטופלים שסובלים מפרפור פרוזדורים נמצאים בסיכון גבוה פי 6-5 ללקות בשבץ מוחי, בהשוואה לאוכלוסייה עם קצב לב תקין.
 • – רמת שומנים גבוהה בדם.
 • – סוכרת- אירועים מוחיים שכיחים פי 4 יותר בקרב חולי סוכרת בהשוואה לכלל האוכלוסייה.
 • – עישון.
 • – עודף משקל.
 • – שתייה מופרזת של אלכוהול מהווה גורם סיכון לשבץ איסכמי וגם לדימום תוך מוחי. מנגד, לשתיית אלכוהול ובעיקר יין אדום בכמויות קטנות יש השפעה מגנה מפני שבץ איסכמי (שבץ כתוצאה מחוסר אספקת דם).

סימנים שעלולים להעיד על שבץ מוחי:

 • – חולשה או שיתוק בגפיים או בפנים.
 • – נימול והפרעת תחושה פתאומית בגפיים.
 • – קושי בדיבור או בהבנה.
 • – עיוות שרירי הפנים.
 • – הפרעה פתאומית בראייה (ראייה מטושטשת, ראייה כפולה, ערפול).
 • – כאבי ראש פתאומיים וחריגים.

כאשר מופיעים תסמיני שבץ מומלץ לבדוק:

– דיבור- האם האדם המפגין את התסמינים שולט בקצב הדיבור מבטא מילים בצורה ברורה.

– חיוך- בקש מהאדם המפגין את התסמינים לחייך ובדוק האם הוא שולט בחיוך או שפיו עקום/ חלה אצלו צניחה של בצד אחד של הפנים.

–  תנועת ידיים- בקש מהאדם שמגלה את התסמינים להרים את שתי ידיו למעלה. בדוק האם הוא הרים את שתיהן יחד בתיאום ולגובה שווה.

הופעת אחד התסמינים או יותר, גם אם הוא חלף, או תשובה שלילית לאחת השאלות מהווה סמן להתהוות שבץ ויש לפנות מיד לטיפול רפואי.

זכויות נפגעי אירוע מוחי בביטוח הלאומי

קצבת נכות: ניתנת למי שבעקבות האירוע המוחי שעבר סובל מאובדן כושר עבודה של 50% לפחות. ההחלטה על מתן הקצבה וגובהה (אחוזי הנכות) ניתנת על סמך ועדה רפואית.

קצבת שירותים מיוחדים: הקצבה ניתנת לחולים מגיל 18 ועד פרישה אשר מבוטחים בביטוח הלאומי וזקוקים לעזרה של אדם אחר בביצוע פעולות יום-יומיות (אכילה, הלבשה, רחצה, ניידות בבית, נקיון במשק הבית) או זקוקים להשגחה מתמדת על מנת למנוע סיכון לעצמם או לאחרים. מי שנמצא במוסד לא זכאי לקצבה.

קצבת ניידות: קצבה אותה עשויים לקבל נפגעי אירוע מוחי שטרם הגיעו לגיל הפנסיה, וסובלים מבעיות עצביות או תפקודיות המגבילות את כושר הניידות. המענקים במסגרת הקצבה ניתנים בהתאם לאחוזי נכות שקובעת ועדה לניידות ומועברים כהנחה או הלוואה לרכישת רכב ואביזרים מיוחדים.

 

המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

 

למידע אודות חלק מהטיפולים הניתנים אצלנו לאחר שבץ מוחי:

 

טיפול בריפוי בעיסוק לאחר שבץ מוחי

 

יצירת קשר וזימון תור

קול רעות

בהסדר עם