אירוע מוחי ורפלקסולוגיה

מאת:  שחר סלביאק, מטפל ברפלקסולוגיה ורפואה סינית, המרפאה לרפואה משלימה שיקומית בית חולים שיקומי רעות ת”א

 

כ-20,000 אירועים מוחיים (שבץ מוחי) מתרחשים בישראל מדי שנה, 20% אצל אנשים בני פחות מ-60 (מתוך נתוני האיגוד הישראלי לנוירולוגיה לרגל יום שבץ המוח הבינ”ל 2020).

האירועים המוחיים מתחלקים לשני סוגים:

  • אירוע מוחי המורגי (דימומי): אירוע מוחי נדיר יותר שנובע מקרע/ דליפה של דם מכלי הדם במוח לתוך המוח. לרוב, הדליפה היא תוצאה של לחץ דם גבוה או פגם בדופן כלי הדם שגורם להיחלשות הדופן ולנטייתו להתפוצץ/ לדלוף. הדימום מפעיל לחץ על אזורים שונים במוח ובנוסף, נוצר מצב בו הדימום פוגע באספקת הדם והחמצן באזור אליו כלי הדם היה אמור להוביל אותם.
  • אירוע מוחי איסכמי: נגרם עקב חסימת זרימת הדם באחד מכלי הדם למוח על ידי קריש דם או בשל טרשת עורקים. החסימה פוגעת באספקת הדם הסדירה לאזור במוח וגורמת לחוסר חמצן. כתוצאה מכך מתים תאי עצב ונוצרת הפרעה באיברים הקשורים לאזור המוח שנפגע.

אירוע מוחי ורפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה היא שיטה לאבחון מחלות ולטיפול בהן באמצעות כף הרגל. על פי הרפלקסולוגיה, כף הרגל היא השתקפות של כל מערכות ואיברי הגוף ושל מצבם. התבוננות בכף הרגל ונגיעה ועיסוי נקודות ספציפיות יכולים לתת רושם נוסף לגבי המטופל בנוגע למצבו הגופני והנפשי בנוסף לתשאול.

הטיפול הרפלקסולוגי באדם שחווה אירוע מוחי כולל עבודה לפי האזור, המערכות והאיברים הפגועים וכן עבודה על מערכת העצבים, המוח וכלי הדם. לצורך הטיפול חשוב לדעת האם האירוע הוא איסכמי או המורגי.

מטרות הטיפול הרפלקסולוגי באדם שחווה אירוע מוחי הן:

– גירוי העצבים הפריפריים, מהקצוות החיצוניים אל המוח.

– איזון והרגעה לצורך ריפוי יעיל.

– שמירה על יציבות פיזית רגשית ומנטלית.

בניגוד לטענה לפיה אסור לטפל בטיפול רפלקסולוגי באדם אשר עבר אירוע מוחי- מותר לטפל באדם אשר עבר אירוע מוחי גם מרגע קבלת האירוע ואף רצוי להעניק למטופל טיפול יומי. במקרה של חשש מומלץ להתייעץ עם רופא.

 

המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

 

 

    יצירת קשר וזימון תור


    קול רעות


    בהסדר עם