22/11/2023, אתר ynet: “כאבי פנטום – כשהגפה החסרה כואבת”

מתוך אלפי פצועי המלחמה, רבים כבר מתמודדים כעת עם תהליכי שיקום בעקבות קטיעת גפה – יד או רגל. לאחר קטיעת גפה ייתכנו כאבים שהמח מרגיש שמגיעים מהגפה שאיננה עוד. תופעה זו קרויה “כאבי פנטום”.

בטור מקצועי באתר ynet, מסבירה ד”ר דנה גפן דורון, מנהלת המחלקה לשיקום נפגעי ראש בבית החולים השיקומי רעות תל־אביב, על התופעה, הגורמים שלה ודרכי הטיפול.

מתוך הטור: “אנחנו לא יודעים מה גורם לכאבי פנטום, אך יש הרבה תיאוריות המנסות להסביר את התופעה. הסבר מוביל הוא חיווט מחדש של מערכת לאחר הקטיעה – חוט השדרה והמח מאבדים פתאום תחושות מיד או רגל ש’נעלמו’ להם, וכתגובה מעצימים תחושת כאב כדי לשדר לתודעה שמשהו השתנה ואינו כשורה בגוף. במקרים מסוימים, אנשים מדווחים על כאב ביד שנקטעה כשהם מחייכים – עדות לכך שאזורים במח שהיו אחראיים על קבלת תחושה מהיד עברו חיבור מחודש ושונה לאזורים הקשורים לתחושה מאזור הפה. באותה מידה, ייתכנו תחושות של כאבי פנטום בעת מתן שתן, עישון, קיום יחסי מין ועוד. הסברים אחרים לתופעה גורסים כי הגורם לכאב הינו מקומי באזור צלקת הקטיעה ולא במח, וכי במקום יכולים להיווצר צברי עצבים (נוירומות) ורקמת צלקת השולחים תחושת כאב למח ויוצרים את כאב הפנטום…

“בשלב זה, לצערנו, אין עדיין הבנה ברורה של המנגנון בו נוצר כאב הפנטום, ובהתאם, אין טיפול יחיד יעיל ומהיר. עם זאת, במקרים בהם כאבי הפנטום הינם ארוכי טווח ומשבשים את שגרת החיים, ישנם כלים רבים שניתן להתאים באופן פרטני במסגרת שיקום כאב על מנת לשפר את התחושה ולחזור לתפקוד יום-יומי תקין ומיטבי”.

לקריאת המאמר במלואו

יצירת קשר וזימון תור

קול רעות

בהסדר עם