נוטעים משאלות ברעות

שני עצי משאלות מקושטים בפרחים צבעוניים הוצבו לכבוד חג ט”ו בשבט ברחבת הגינה הטיפולית בבית חולים שיקומי רעות תל אביב. את הפרחים הכינו עשרות מטופלים הנמצאים בבית החולים בתהליכי שיקום, אשר לקחו חלק בפרויקט יצירת פרחי משאלות אישיות. כל מטופל הוזמן להכין פרח אישי עליו כתב את חלומותיו ותקוותיו לעתיד. את הפרויקט ליווה הצוות המסור של התעסוקה הטיפולית אשר סייע לכל מטופל.

בטקס שנערך ברחבת הגינה הטיפולית בהשתתפות המטופלים וצוות התעסוקה הטיפולית, נתלו הפרחים על שני העצים והמטופלים הוזמנו לשתף את הנוכחים בתהליך שעברו ולהקריא את משאלתם האישית.

בין המשאלות שאיחלו לעצמם נכתב: “אני רוצה לפגוש אדם מפורסם זמר או שחקן, אני רוצה חברה לקשר רציני”. אחרת כתבה: “אני מאחלת לעצמי בריאות ועצמאות”.

בין המשתתפים בפרויקט היה גם אלי סמירה, 36, שנפגע בפיגוע בקו 20 ברמת גן בשנת 1995. אלי, אז נער בן 15, התארח אצל סבתו ברמת גן בחופשת הקיץ ועלה על קו האוטובוס בדרכו להיפגש עם חבריו בתל אביב, כשלפתע מחבל פוצץ עצמו באוטובוס.  בעקבות הפיגוע נגרמה לאלי פגיעה רב מערכתית, הוא היה מחוסר הכרה ומונשם. הודות לתהליך השיקום האינטנסיבי שעבר בבית החולים השיקומי רעות בתל אביב, נגמל אלי מהנשמה, חזר להכרה מלאה כשהוא נותר מרותק לכיסא גלגלים.  עקב פגיעותיו המורכבות, הוא נמצא בתהליך שיקום בבית החולים וזוכה לטיפול רב מקצועי ומסור המשלב פיזיותרפיה לשיפור תפקודי ההליכה, ריפוי בעיסוק ועוד.

“כתבתי על הפרח שהכנתי משאלה קצרה וקולעת: רק בריאות, לי ולהורים שלי שבזכותם אני חי”.  מספר אלי בחיוך. “אם אהיה בריא, אוכל בעצם להגשים את כל יתר הדברים שאני חולם עליהם”.

הדסה פורטינסקי, מנהלת היחידה לתעסוקה טיפולית: “הפרויקט נועד לעודד את המטופלים לתהליך של יצירה וצמיחה מחדש. לכולנו תמיד יש משאלות, ללא קשר למצבנו הפיזי. רצינו שהמטופלים יזכירו לעצמם את המשאלות שלהם ויכוונו את עצמם אליהן, במטרה להצמיח ולפרוח מחדש”.  

הגינה הטיפולית בבית החולים פועלת במסגרת היחידה לתעסוקה טיפולית, שמטרתה לשמש מנוף למאושפזים בזמן משבר ולאפשר להם להתנסות במיומנויות ובתחביבים מגוונים. היחידה לתעסוקה טיפולית מספקת מסגרת פנאי איכותית המותאמת באופן אישי לצרכים, היכולות והמגבלות של כל מטופל. הפעילויות השונות נועדו לשמר ולשפר תפקודים מוטוריים, רגשיים וחברתיים התורמים לרווחת המטופל לאיכות חייו. לצד הגינה הטיפולית, מציעה היחידה לתעסוקה טיפולית פעילויות פנאי נוספות: ציור, פיסול, רקמה, בישול, אפייה ומוסיקה.

    יצירת קשר וזימון תור


    קול רעות


    בהסדר עם