פסיכוגריאטריה מהי?

מאת: מערכת האתר

 

פסיכוגריאטריה הינה ענף בתחום הפסיכיאטריה אשר מטרתו מתן טיפול לבעיות קוגניטיביות ונפשיות בגיל הזהב.

הרופאים הפסיכוגריאטרים הם פסיכיאטרים מומחים למחלות פיזיות, נפשיות וקוגניטיביות שכיחות בקרב בני הגיל השלישי, שתפקידם הוא להעניק לחולים ובני משפחתם סיוע, טיפול ותמיכה רפואיים, נפשיים ופסיכולוגים.

הצורך בפסיכוגריאטריה

אוכלוסיית הגיל השלישי היא אוכלוסייה ייחודית בכל הנוגע להתמודדות עם אובדנים תפקודיים, חברתיים ונפשיים. השינויים הפיזיולוגים (מחלות וקשיים תפקודיים) שמאפיינים את אוכלוסיית הגיל השלישי עלולים להביא בעקבותיהם התדרדרות במצב הנפשי ובהמשך לדיכאון ולחרדה. במקביל, משתנה אורח החיים (יציאה לגמלאות ואובדן הרשת החברתית) ומתעורר צורך להתמודד עם מקרים רבים יותר של אובדן של קרובי משפחה/ חברים מהמעגל הקרוב.

בנוסף, ייתכנו בזיקנה מצבים של ‘תשישות נפש’ שמתאפיינים באובדן זיכרון, בשיפוט לקוי ואף בניתוק מהמציאות. זקן תשוש נפש עלול לסבול מבלבול, מחוסר שקט, מתוקפנות, מפרנויה, משוטטות ועוד.

מארג זה, שמאפיין חלק מהאוכלוסייה המבוגרת, מעלה את הצורך בהתמחות הספציפית של הפסיכוגריאטריה.

אבחון פסיכוגריאטרי

לבני משפחתו של זקן אשר מבחינים/ חושדים כי קרובם סובל מדיכאון, חרדה, מתח או מתסמינים של תשישות נפש מומלץ לפנות לפסיכוגריאטר שיערוך אבחון פסיכיאטרי עם דגשים על אפיונים אשר מתאימים לגיל השלישי.

האבחון כולל מגוון בדיקות, בהן בדיקות להערכת מצב פיזיולוגי-בריאותי (לחץ דם, בדיקות דם, כולסטרול, שומנים בדם וכד’), בדיקות באמצעות שאלונים לצורך בדיקת מצב נפשי (בעיות דיכאון, חרדה, אלימות, קשיי הסתגלות וכד’), בדיקות מנטאליות לבדיקת מצבו של הקשיש בעקבות מחלות כאלצהיימר, סרטן וסוכרת.

עלות טיפול פרטי אצל פסיכוגריאטר עשויה להיות גבוהה אך בחלק מהמקרים קיים סבסוד של המדינה וישנן פוליסות ביטוח, דוגמת ביטוח סיעודי או ביטוחים משלימים של קופות החולים שמכסות את העלויות של הטיפול.

למי שטרם רכש ביטוח סיעודי ומתכוון לעשות כן כדאי לוודא שהפוליסה כוללת כיסוי למקרי פגיעה משמעותית בפעילות הקוגניטיבית (ליקויים ביכולת השיפוט, ירידה בתפקוד הזיכרון ועוד).

חשוב לדעת כי הערכה פסיכוגריאטרית מקיפה תסייע לבניית תכנית טיפול וכן במיצוי זכויות בביטוח לאומי וברשויות המקומיות.

 

המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

(תמונה להמחשה unsplash)

    יצירת קשר וזימון תור


    קול רעות


    בהסדר עם