1/03/2021, לאשה: תסמונת CRPS- האבחון המוקדם קריטי

מזה שבע שנים סובלת ליאורה קקון מתסמונת CRPS  שגרמה לה כאבים איומים ברגל ימין. בשנתיים האחרונות המצב החמיר עד כדי כך שהיא נאלצה לעבור הרדמה כללית בשביל פעולות פשוטות כרחיצת כף הרגל וגזיזת ציפורניים.

לאחר שהטיפולים שעברה לא סייעו לה היא החליטה לפני כשלושה חודשים לכרות את הרגל. כעת כשהיא עוברת שיקום בבית החולים השיקומי רעות היא אומרת: “ברגע שהשפעת המורפיום של הניתוח פסקה ולא הרגשתי כאב, זה היה רגע מדהים מבחינתי. סוף-סוף יכולתי לחבק את הילדים שלי כמו שצריך בי לשמור מרחק, בלי חשש שמישהו ייגע לי ברגל בטעות”.

ד”ר אנטולי ליבשיץ, רופא שיקום, מומחה ברפואה לשיכוך כאב במחלקה לאשפוז יום בבית החולים רעות, מסביר על התסמונת: “תסמונת CRPS (קיצור של Complex Regional Pain Syndrome –  תסמונת הכאב המורכבת האזורית) היא מצב רפואי ששייך לקבוצה רחבה של תסמונות כאב כרוני ממקור עצבי. התסמונת מופיעה בגפיים ומאופיינת בכאב חריג בעוצמתו ביחס לפגיעה שגרמה לו. מדובר בכאב שבחלקו נגרם מגירויים שבדרך כלל אינם כואבים כדוגמת ליטוף, מגע עדין ואפילו משב רוח. כן יופיעו הפרעות תחושה, בצקת, שינויי צבע, חום מקומי והזעה, הפרעות מוטוריות תפקודיות (חולשה, רעד, דיסטוניה וקושי ביוזמת תנועה). בשלבים המתקדמים מתפתחים שינויים ניווניים בעור, בשרירים ובעצמות הגף”.

לקריאת הכתבה המלאה “כשהתעוררתי הייתי בלי רגל והייתי מאושרת”. ליאורה קקון בריאיון ללאשה

יצירת קשר וזימון תור

קול רעות

בהסדר עם