ספסלים נגישים לכיסאות גלגלים ולובי ייחודי

בית החולים השיקומי רעות ת”א ו-HIT מכון טכנולוגי חולון שיתפו פעולה במסגרת קורס ייחודי לנגישות, עיצוב וטכנולוגיה המופעל על ידי היחידה למעורבות חברתית בדקאנט הסטודנטים במכון ומתוקצב על ידי ות”ת מל”ג.

מדובר בקורס של הפקולטה לעיצוב ב-HIT כשהאתגר של הסטודנטים היה לפתח פתרונות עיצוביים וטכנולוגיים לבית החולים, הנוגעים בין היתר לנגישות, התמצאות ומציאת שפה עיצובית.

את היוזמה הוביל האדריכל אופיר פרידריך, מרצה במחלקה לעיצוב פנים ב-HIT מכון טכנולוגי חולון שהשתקם בבית החולים רעות לאחר תאונת גלישה. לדבריו: “אני מאמין בלהעביר הלאה את הדברים הטובים. קיבלתי כל כך הרבה מביה”ח רעות ואני שמח שניתנה לי ההזדמנות לתת בחזרה לבית החולים ולמטופלים בו”.

מפגשים עם המטופלים ועם הצוות

במהלך הקורס ביקרו הסטודנטים בבית החולים, נפגשו עם מטופלים ועם הצוות הרב מקצועי והתנסו באביזרים המסייעים לניוד כמו כסאות גלגלים וקביים. לאחר שלב המחקר, הציגו להנהלת בית החולים את הרעיונות העיצוביים הנותנים מענה למרחב החיצוני ולחללי הפנים.

בימים אלה הסתיים העיצוב מחדש של חלל הפנים במחלקת שיקום הצעירים, בה שוקם האדריכל אופיר פרידריך. במסגרת העבודות הותקנו במקום צינורות מתכת צבעוניים המשמשים מתקן לתרגול ותנועה במרחב לטובת מטופלים המתניידים עצמאית או בכיסא גלגלים.

בחצר בית החולים, הותקנו ספסלים נגישים הכוללים הצללה ומקום המיועד לכיסאות גלגלים, לצד עמדות מנוחה גם בעמידה.  

המעקה נבחר כאלמנט מרכזי, כשהשפה הצורנית שואבת השראה ממפות קווי המטרו המציגות את מסלולי הנסיעה באמצעות צינורות בצבעים הבולטים במרחב בית החולים. עיצובים אלה מאפשרים אינטראקציה בין מטופלים לאורחים ומשמשים גם כמקום מפגש.  

קידום שיתופי פעולה 

מנהלת בית החולים, ד”ר אורית שטיין רייזנר: “אנו רואים חשיבות רבה בקידום שיתופי פעולה עם הדור הצעיר וחשיפת האקדמיה לעולם השיקום. מרגש לראות את ההירתמות של האדריכל, שהיה מטופל שלנו והשתקם בהצלחה יתרה, לטובת פרויקט כזה. אני מקווה שנוכל להעמיק את שיתוף הפעולה היצירתי גם בשנים הבאות”.

מנהלת בית החולים ד”ר אורית שטיין רייזנר, יחד עם האדריכל אופיר פרידריך מ-HIT על רקע המתקן שעוצב במחלקת השיקום.

 

אודי קרמסקי, ראש המחלקה לעיצוב פנים ב-HIT מכון טכנולוגי חולון: “שיתוף הפעולה עם בית החולים התקיים מול הפקולטה לעיצוב בHIT – בשיתוף המחלקות לעיצוב פנים ועיצוב תעשייתי. אני שמח על שיתוף הפעולה המקסים ורואה חשיבות רבה בקידום שיתופי פעולה עם מוסדות כדוגמת בית חולים שיקומי רעות המאפשרים לסטודנטים התנסות מעשית לעיצוב ותכנון חללי פנים בסביבה אמתית, תוך שילוב עבודה קהילתית המאפשרת עיצוב מוצרים המהווים פתרונות לצרכים ייחודיים באופן מותאם לקהל בית החולים”.

 

בתמונה משמאל: הסטודנטים והאדריכל מציגים את הפרויקט בבית החולים

סטודנטים לעיצוב מ-HIT מכון טכנולוגי חולון שפיתחו רעיונות עבור המטופלים בביה"ח השיקומי רעות ת"א

    יצירת קשר וזימון תור


    קול רעות


    בהסדר עם