2/03/2022, ידיעות אחרונות, מוסף “זמנים+”: “משיתוק מלא לשיקום מוחלט”

יאיר חרפוף, בן 33, נשוי ואב לשניים מאילת, גבר צעיר, בריא וספורטיבי, החל לפתע לחוש כאבי ראש חזקים, חולשה קיצונית, עייפות קיצונית. לאחר יממה במיון ביוספטל, הועבר לסורוקה שם חלה הדרדרות במצבו והוא הורדם והונשם בטיפול נמרץ במשך חודש וחצי.

אל בית החולים השיקומי רעות ת”א הוא הגיע באמצע דצמבר האחרון לאשפוז במחלקת שיקום נשימתי – כשהוא מונשם בהכרה מלאה. לאורך שהותו ברעות עבר תהליך אינטנסיבי של גמילה מהנשמה שכלל התערבות שיקומית עוד בהיותו מונשם וככל שמצבו השתפר, טיפולי השיקום כללו מעורבות גבוהה יותר מצדו. 

ד”ר אריה אלטמן, מנהל המחלקה לשיקום נשימתי בביה”ח השיקומי רעות ת”א: “יאיר נקלט אצלנו במחלקה באמצע דצמבר כשהוא בהכרה מלאה ומונשם.  מצבו התפקודי היה ירוד ביותר לאחר חודש וחצי של הרדמה והנשמה בטיפול נמרץ. הוא היה סיעודי לחלוטין ומרותק למיטתו. יאיר סבל מחולשה בפלג גופו השמאלי, קשיים בריכוז ובזיכרון כחלק מהביטוי הנוירולוגי של המחלה”.

השיקום מתחיל עוד כשהמטופל מונשם

“ככל שתהליך הגמילה מהנשמה מתחיל סמוך יותר לאירוע, כך סיכויי ההצלחה עולים. במקרה של יאיר, בשילוב גילו הצעיר, הסיכוי היה גבוה. השיקום אצלנו מתחיל עוד כשהמטופל מונשם. ככל שמצבו התפקודי של יאיר השתפר והוא נגמל מהנשמה, כך רמת המעורבות שלו בטיפול עלתה. התהליך היה מורכב וכלל שילוב של קלינאות תקשורת להתמודדות עם קשיי בליעה, תרגול וחזרה לאכילה סדירה, מיומנויות קוגניטיביות לשיפור הריכוז והזיכרון, עבודה על תפקודים מוטוריים, יציבות, נשיאת משקל, חיזוק שרירים, סיבולת לב ריאה. לשמחתנו, יאיר שוחרר מביה”ח רעות במצב מצוין להמשך שיקום בקהילה”.

ד”ר אלטמן מסביר כי, “דלקת אוטואימונית של מערכת העצבים המרכזית, הידועה בשם אנצפליטיס אוטואימונית, הינה מצב נדיר שבו מערכת החיסון מגיבה ופועלת נגד הגוף, במקרה זה – תאי עצב במוח. המחלה גורמת לשילוב של תסמינים נוירולוגיים הבאים לידי ביטוי בירידה בתפקוד:  כאבי ראש עזים, עייפות קיצונית, בלבול, אובדן זיכרון, ערפול הכרה. מדובר במחלה קשה העלולה להשאיר נזקים בלתי הפיכים, נכויות קשות. מאושפזת אצלנו במחלקה אישה שנפגעה ממחלה זו לפני עשור והיא ללא הכרה. זהו המקרה הראשון של בחור צעיר המגיע אלינו לאחר מחלה כזו והיה לו מזל גדול”.

בריאיון במוסף “זמנים+” של ידיעות אחרונות, סיפר יאיר על השיקום שלו ברעות: “הגעתי לשם 100 אחוזים משותק וסיעודי. נזקקתי אפילו לכך שיבצעו במקומי שינויי תנוחה במיטה. אבל בהדרגה, כשהצוות לא מוותר לי ואני לא מוותר לעצמי, התחלתי לתת עבודה”.

לסיפור המלא של יאיר חרפוף ששוקם ברעות תל אביב לאחר שהפך למשותק בעקבות דלקת במוח 

צילום מסך של שער כתבה בעיתון זמנים פלוס על השיקום של יאיר חרפוף ברעות תל אביב

    יצירת קשר וזימון תור


    קול רעות


    בהסדר עם